1. Strona główna
  2. Nasza szkoła
  3. Przedszkole
  4. Uczniowie
  5. Koła zainteresowań
  6. Archiwum

Archiwum - rok szkolny 2015/2016


Wakacje 2016!!!


Podziękowania


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016


„Perełki” żegnają rok szkolny 2015/2016

W przedostatni dzień roku szkolnego „Perełki” spotkały się na pożegnalnym ognisku. Czas szybko minął na zabawach i smacznym poczęstunku. Była to również okazja do ostatnich przećwiczeń utworów, które dzieci wykonają na mszy świętej 24 czerwca i niedzielnej, na której pożegnamy naszego proboszcza. Do zobaczenia po wakacjach!

A. Jachura, M. Zaklukiewicz, E. Dadyńska


Pożegnanie klas 6 szkoły podstawowej oraz klas 3 gimnazjum


Bezpieczne wakacje 2016

Wakacje sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętając, że bezpieczeństwo naszych uczniów nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Mając również na uwadze bliskie sąsiedztwo jezior w naszym otoczeniu w tym roku zwróciliśmy na ten temat większą uwagę. Inne tematy z zakresu bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego były poruszane podczas apelu „Bezpieczne wakacje”.

Dzieci ze świetlicy w krótkiej inscenizacji apelowały do młodszych kolegów o duża rozwagę, dyscyplinę i samokontrole podczas wypoczynku letniego. Skierowały kilka uwag jak należy się zachowywać się w lesie, w górach, podczas nieobecności rodziców w domu. Przestrzegały przed właściwym korzystaniem z komputera, a przede wszystkim przed Internetem.

Podczas widowisk przedstawionych przez profesjonalną grupę teatralną z Krakowa, dzieci i młodzież miała przekazane najważniejsze informacje prawidłowego zachowania się nad wodą. Pan ratownik przekazał podstawowe zasady zachowania podczas wypoczynku nad wodą. Poruszone zostały następujące zasady:

Zasady bezpiecznej kąpieli:

Wychowawcy Świetlicy szkolnej


„Perełki” zwiedzają Kołobrzeg

Dla zapracowanych podczas całego roku szkolnego „Perełek” nadszedł czas zabawy i rozrywki. Opiekunki zespołu panie Anna Jachura i Maria Zaklukiewicz zorganizowały dzieciom jednodniowy wyjazd nad morze. Niektóre z dzieci w Kołobrzegu były po raz pierwszy.

Zwiedzanie z przewodnikiem, w rolę którego wcieliła się pani Ewa Dadyńska, rozpoczęliśmy od przejścia pod szpalerem drzew, głównie grabów, uformowanych w korytarz zwany bindażem, chłodnikiem, berso lub kolebką. W Kołobrzegu taka forma roślinna pojawiła się już w XIX wieku. Następnie spacerowaliśmy po wyremontowanym molo i deptaku. Zrobiliśmy wspólne zdjęcie pod Pomnikiem Zaślubin z Morzem. Podobno, kto przejdzie pod pomnikiem na bezdechu, może liczyć na spełnienie marzenia. Niektóre dzieci biegały wokół pomnika kilkakrotnie, wstrzymując oddech. Wygląda na to, że życzeń było wiele.

W porcie wdrapaliśmy się na latarnię, a także popłynęliśmy statkiem. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wyprawa morska. Spacerowaliśmy po starówce kołobrzeskiej, widzieliśmy port jachtowy i elementy starego cmentarza żydowskiego. Aby dzieci dotrwały do końca wycieczki, zjadły w międzyczasie smaczny obiad i poprawiły go lodami. Był to bardzo miły dzień. Może go jeszcze powtórzymy?

E. Dadyńska


Wycieczka klas IV do Łeby, Chałup, Jastarni i Helu

2 i 3 czerwca 2016r. uczniowie wszystkich klas IV pod opieką swych wychowawców Beaty Osiak, Magdaleny Lato i Jarosława Jaszczuka pojechali na 2-dniową wycieczkę nad morze. Spacerowali po Słowińskim Parku Narodowym, widzieli unikatowe w skali Europy ruchome wydmy, tzw. „Polską Saharę”, zwiedzili Półwysep Helski, latarnię morską i Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, widzieli foki w Fokarium w Jastarni.

M. Lato


Niech żyje bal...

Dnia 15 czerwca odbył się bal klas VI, następnego dnia bawili się uczniowie kończący nasze gimnazjum. Obie imprezy odbyły się w lokalu Impuls. Bal szóstoklasistów rozpoczął uroczysty Polonez, przygotowany przez wychowawców. Imprezę prowadził profesjonalny didżej, który swoimi pomysłami uatrakcyjniał zabawę.Rodzice, którzy przygotowali uroczystość, nie zapomnieli o poczęstunku, na stołach roiło się od pyszności. Bal gimnazjalistów uatrakcyjniała natomiast emitowana akurat w telewizji transmisja meczu Polska- Niemcy, a wynik meczu zachęcił młodzież do jeszcze bardziej żywiołowych pląsów.Oba bale zaszczycili swoją obecnością zaproszeni nauczyciele, którzy bardzo chętnie bawili się z młodzieżą.

Imprezy były wyjątkowo udane, za co składamy gorące podziękowania rodzicom, którzy i tym razem okazali się niezawodni. Dziękujemy.

Wioletta Szałczyńska-Cholewa


Strefa kibica w naszej szkole


Sprawozdanie z konkursów z j. angielskiego

W czerwcu 2016 odbyły się trzy konkursy związane z językiem angielskim

6 czerwca odbył się konkurs dla uczniów szkoły podstawowej "Najpopularniejsze idiomy angielskie" do którego zgłosiło się 18 uczniów, jednak wzięło w nim udział 3 uczniów. Uczniowie mieli do wykonania cztery zadania: łączenie dwóch połówek wyrażeń, dopasowanie polskiego powiedzenia do angielskiego, uzupełnienie idiomu brakującym słowem, które uczniowie mieli podane w poleceniu i tłumaczenie idiomów. Za cały test można było otrzymać 50 pkt. Wyniki:

8 czerwca odbył się konkurs dla uczniów gimnazjum "Najpopularniejsze idiomy angielskie", w którym wzięło udział 9 uczniów. Zadania dla uczniów gimnazjum były podobne: łączenie dwóch połówek wyrażeń, dopasowanie polskiego powiedzenia do angielskiego, uzupełnienie idiomów brakującym słowem, którego nie podano i uzupełnienie zdań właściwym idiomem.

9 czerwca odbył się konkurs dla uczniów gimnazjum ‘Polacy w Historii Krajów Anglojęzycznych’ w którym wzięło udział 8 uczniów. Uczniowie mieli do wykonania dwa zadania: jedno było testem wyboru, a drugie wymagało krótkiej odpowiedzi. Wszystkie pytania dotyczyły sławnych i mniej znanych Polaków, którzy w znaczny sposób przyczynili się do rozwoju W. Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Do konkursów uczniowie otrzymali materiały od nauczyciela. Dzięki konkursom uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy językowej, m.in. słownictwa, a także wiedzy historycznej.

Pelagia Połetek


I Ogólnoszkolny konkurs działań pisemnych w ZPO w Chociwlu

W maju i czerwcu 2016r. odbył się w klasach IV-VI SP i w klasach I-III gimnazjum I Ogólnoszkolny Konkurs Działań Pisemnych. Uczniowie mogli się przygotowywać przez 2 tygodnie do każdej tury konkursu (przykłady działań były wywieszone na drzwiach gabinetów matematycznych).

Najmłodsi – uczniowie klas czwartych - pisali kartkówki tylko z odejmowania i mnożenia pisemnego, bo dzielenia pisemnego nie ma w podstawie programowej klasy czwartej.

Mistrzami w SP zostali: Sebastian Sobota – kl. IVB – śr. 6,0 oraz Szymon Konopski – kl. VA – śr. 6,0.

Mistrzami Gimnazjum zostali: Weronika Glińska III B – śr. 6,0; Piotr Szałwiński III B – śr. 6,0; Aurelia Trembulak III B - śr. 6,0; Kinga Żabicka III A - śr. 6,0

GRATULUJEMY NAJLEPSZYM I ŻYCZYMY W PRZYSZŁYM ROKU ZWYCIĘSTWA WSZYSTKIM UCZNIOM.

Organizatorki: nauczycielki matematyki SP i Gimnazjum


Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską


Gościnnie w Gimnazjum w Dobrej

31 maja w Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Dobrej to był Dzień Konkursów. Już przed godziną 9.00 kilkudziesięciu uczniów z różnych miejscowości powiatu łobeskiego oraz stargardzkiego zjechało, by stanąć do rywalizacji indywidualnej i zespołowej. Przybyli uczniowie gimnazjów z Łobza, Węgorzyna, Reska, Ińska, Chociwla oraz drużyny gospodarzy. Odbyły się konkursy: historyczny, chemiczny, ortograficzny i matematyczny. Konkursy odbywały się równolegle w dwóch turach - o godzinie 9:00 z chemii i historii, o 10:00 z matematyki i ortograficzny.

Uczniowie Gimnazjum z Chociwla po raz pierwszy wzięli udział w konkursie ortograficznym "O tytuł mistrza ortografii". Szkołę reprezentowali uczniowie, którzy w szkolnym konkursie ortograficznym zajęli najwyższe miejsca, czyli Oliwia Jakubowska z kl. II c, Filip Szczepaniak z kl. II b oraz Weronika Adamiak z kl. Ia. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test oraz uzupełnić dyktando. Wprawdzie nasi uczniowie nie zajęli premiowanych miejsc, mimo to dobrze się zaprezentowali. Drużynowo zajęli czwarte miejsce, takie samo indywidualnie zajęła Oliwia Jakubowska.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również skorzystamy z zaproszenia i powalczymy o jak najlepsze wyniki.

Beata Radgowska


Uczeń Gimnazjum w Chociwlu wśród najlepszych!

W Zespole Szkół nr 5 im. Tadeusza Tańskiego w Stargardzie odbył się V Powiatowy Międzyszkolny Konkurs Kulinarny "Owocowe potyczki" oraz Motoryzacyjny "Auto bez tajemnic", w których uczestniczyła młodzież z opiekunami z następujących szkół: ZSS im. Juliana Tuwima w Stargardzie, Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie, Gimnazjum Publicznego w Suchaniu, Gimnazjum Im. Jana Pawła II w Chociwlu oraz Gimnazjum Publicznego im. Władysława Jagiełły w Choszcznie.

Szkołę w Chociwlu reprezentowali: Patrycja Pastor z kl. II c oraz Szymon Mochocki z kl. II a, którzy wzięli udział w konkursie kulinarnym. Uczniowie bardzo dobrze się spisali, szczególnie Szymon, który zajął III miejsce. Biorąca udział w konkursach młodzież wykazała się ogromną wiedzą z zakresu znajomości owoców egzotycznych oraz wpływu owoców na zdrowie człowieka, jak również wiedzą motoryzacyjną.

W czasie, gdy młodzi ludzie rozwiązywali testy konkursowe, nauczyciele oraz rodzice wzięli udział w warsztatach na temat "Czy umiem rozmawiać ze swoim dzieckiem i reagować na jego problemy - bunt nastolatka" przeprowadzonych przez Panią Milenę Szczurko, Dyrektora Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Stargardzie. Po zakończeniu konkursów młodzież miała również możliwość obejrzenia szkoły, warsztatów szkolnych i pracowni zawodowych. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze przy smacznych wypiekach, wykonanych w ramach zajęć praktycznych przez klasę o profilu cukierniczym. Uczniom, nauczycielom oraz rodzicom bardzo podobała się organizacja przedsięwzięcia oraz wzajemna życzliwość wszystkich obecnych. Mamy nadzieję, że organizatorzy zaproszą nas również w przyszłym roku. Teraz zaś gratulujemy sukcesu naszemu laureatowi - Szymonowi!

Beata Radgowska


Wycieczka do Trójmiasta

W dniach 8 – 10 czerwca 2016 r. uczniowie klas 5–tych i 6–tej a wraz z opiekunami G. Chudyk, W. Zasławską, B. Jaskot oraz W. Ślusarczykiem, wybrali się na wycieczkę do Trójmiasta. Zobaczyli wiele ciekawych miejsc: Multimedialne Centrum Nauki EKSPERYMENT i Port jachtowy w Gdyni, zabytkowy park i katedrę w Oliwie, molo w Sopocie, Długi Targ z Fontanną Neptuna i Ratusz Miejski w Gdańsku, Westerplatte oraz Zamek w Malborku.

Inne atrakcje, z których korzystali w Ośrodku ,,Solar” w Mikoszewie, w którym mieszkaliśmy to dyskoteka, ognisko, boisko do gry w piłkę nożną, spacer po plaży o zachodzie słońca.

W. Zasławska


Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską


Odwiedziny w ZOO

W dniu 09.06.2016r. uczniowie z klas II a i II b SP Chociwel, wybrali się na wycieczkę do ZOO, mieszczącego się w Rancho „Ponderosa” w Szczecin –Police. Pogoda w tym dniu dopisała, nie było upalnie, więc dzieci z radością i niecierpliwością wyczekiwały spotkania ze zwierzętami. Zapoznały się z 50 gatunkami zwierząt, ich zwyczajami. Widać było ogromne zainteresowanie ze strony dzieci. Zadawały pytania opiekunkom zwierząt, pytając o nadawaniu imion zwierzętom i dlaczego właśnie takie imiona zwierzęta dostały. Nie obyło się bez pytań o odżywianiu, zachowaniach, smakołykach jakie lubią zwierzęta. Największe zainteresowanie wzbudziły małpki, które hałasowały w swoich klatkach i chciały podać dzieciom łapki, tak jak to robią ze swoimi opiekunami. Większość dzieci fotografowała zwierzęta, aby mieć pamiątkę z tej wizyty w ZOO. Oprócz podziwianych zwierząt atrakcją były przejażdżki konne. Dla odważnych na koniu, a dla mniej odważnych na kucyku, oczywiście pod okiem profesjonalnych szkoleniowców. W międzyczasie dzieci korzystały z placu zabaw, na którym były huśtawki, ścianki, zamek dmuchany, zjeżdżalnie. Po skorzystaniu ze wszystkich atrakcji odbyło się pieczenie kiełbaski przy prawdziwym ognisku. Dla niektórych dzieci, było to pierwsze samodzielne pieczenie kiełbasy, którą z apetytem zajadały. Po posiłku były napoje i obowiązkowo lody. Pełni wrażeń wróciliśmy do Chociwla.


Wycieczka klasy III A do Bałtyckiego Parku Dinozaurów


„Mały Matematyk 2016”

Po raz dziesiąty Szkoła Podstawowa w Chociwlu, była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego "Mały matematyk 2016” dla klas III. Konkurs odbył się 06.06.2016r. W tym roku organizatorki konkursu połączyły logiczne myślenie z szybkością i wyobraźnią, dlatego też konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej zawodnicy wykazali się wiedzą i umiejętnością rozwiązywania zadań matematycznych. W części praktycznej uczniowie pracowali w zespołach trzyosobowych i rozwiązywali niestandardowe zadania typu: magiczny kwadrat, krzyżówka matematyczna, tangramy oraz kalambury matematyczne.

Gośćmi konkursu, z którymi przyszło zmierzyć się, były zaprzyjaźnione szkoły uczestniczące od kilku lat w tym przedsięwzięciu: Szkoła Podstawowa z Marianowa, Szkoła Podstawowa z Ińska. Szkołę Podstawową w Marianowie reprezentowali uczniowie klas III w osobach: Marcelina Kostecka, Szymon Sienkiewicz i Brajan Łagiewnik. Drużynowo szkoła zdobyła 24pkt. i zajęła I miejsce, zdobywając tym samym tytuł „Drużynowy mistrz matematyki 2016r.”.

Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Ińsku to uczniowie: Aleksandra Kusz, Przemysław Przepiórski i Filip Sikora. Drużynowo szkoła zdobyła 17 pkt. i zajęła III miejsce.

Reprezentanci gospodarzy, czyli Szkoła Podstawowa w Chociwlu to: Julia Widła, Jakub Chabowski i Maksymilian Tyczka. Gospodarze konkursu zdobyli 22 pkt. i zajęli II miejsce.

„Mistrzem matematyki 2016r.” został uczeń ze Szkoły Podstawowej w Marianowie, Brajan Łagiewnik, który zdobył indywidualnie na swoim koncie 46 pkt. Mistrz otrzymał z rąk organizatorek konkursu Puchar – "Mistrz Matematyki Klas III 2016.” Zwycięska Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Marianowie również otrzymała Puchar „Drużynowego mistrza matematyki 2016.” Pozostałe szkoły za zajęcie kolejnych miejsc otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Tegoroczna zabawa z matematyką bardzo podobała się uczestnikom, a szczególnie część praktyczna i praca w zespołach. Rozwiązując rozmaite zadania świetnie się bawili. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe , długopisy oraz dyplomy uczestnictwa w konkursie. Po wielkich zmaganiach matematycznych, młodzi matematycy uczestniczyli w poczęstunku, który dla nich przygotowano. Konkurs zakończył się w miłej atmosferze, pamiątkowym zdjęciem.

Organizatorki Konkursu Matematycznego „Mały matematyk 2016”
mgr Teresa Karcewicz i mgr Jolanta Machlańska


Głosujcie na naszą szkołę w konkursie "Kolorowe boiska"!


Uroczyste wręczenie nagród wszystkim dzieciom, które brały udział w konkursach na szczeblu krajowym

6.06.2016r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość wręczenia nagród dzieciom, które brały udział w konkursach na szczeblu krajowym. Na apelu obecni byli goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie z klas IV- VI.

Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Szkolnego Wydawnictwa PWN – pan Arkadiusz Lewandowski, który wręczył nagrody uczniom z kl. V b: Oliwii Gumnej, Roksanie Karcewicz, Agnieszce Ossolińskiej, Julii Rucińskiej, Annie Rybak, Błażejowi Szymczakowi oraz Klaudii Wiśniewskiej za zajęcie I miejsca w Polsce w XII edycji konkursu ,,Daf-Kenner drehen einen Clip” w kategorii klas IV-VI. Dzieci otrzymały tablety ufundowane przez PWN , zaś od szkoły słodycze. Wygrana cieszy tym bardziej, gdyż spośród ponad 800 prac to właśnie ona została najwyżej oceniona. Opiekun zwycięskiej grupy – pani Anna Jachura , która jest nauczycielem j. niemieckiego w naszej szkole ,odebrała nagrodę w postaci językowego kursu online ufundowanego przez Goethe Institut w Warszawie, natomiast z rąk Pana Burmistrza Stanisława Szymczaka bukiet kwiatów.

Wszyscy uczniowie i goście mogli jeszcze raz podziwiać teledysk, a także jego ,,roboczą”wersję z prób nagraniowych. Następni goście : pani Elżbieta Kopczyńska -dyrektor KRUS oddziału regionalnego w Koszalinie oraz pani Hanna Błażejewska – kierownik wydziału prewencji , rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego z Koszalina- przekazały nagrody za udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci ,, Bezpiecznie na wsi- niebezpieczne atrakcje w wakacje”. II miejsce w tym konkursie zajął uczeń klasy V c – Jakub Pasierbek otrzymując atrakcyjną nagrodę w postaci wielkiego zestawu klocków LEGO oraz gry, wyróżnienie otrzymała Paulina Kostrzewska z kl. VI b , natomiast nagrody pocieszenia trafiły do : Wiktorii Skury , Kingi Obłaskiej, Wiktorii Sumisławskiej, Jakuba Pawlaka , Patrycji Mańkowskiej, Natalii Delidy, Nikodema Szymczaka, Szymona Tkacza, Amelii Niżałowskiej, Filipa Kępy, Sandry Bajdy, Hanny Jachury. Pan Waldemar Ślusarczyk , który koordynował konkurs w szkole i przesłał najładniejsze prace plastyczne do Koszalina otrzymał gratulacje i kwiaty od Pani Dyrektor ZPO Ireny Kapłun.

Wszystkim nagrodzonym uczniom, ich rodzicom i opiekunom serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy w przyszłości.

Magdalena Stolarczyk


"Rodzinnie i wesoło" - piknik rodzinny 2016

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - słowa Janusza Korczaka są chyba najlepszym podsumowaniem Rodzinnego Pikniku Profilaktycznego z okazji Dnia Dziecka, który odbył się 04.06.2016 r. w Chociwlu.

Na imprezę najmłodszych mieszkańców gminy zaprosili Burmistrz Chociwla i Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych. Na dzieci i ich opiekunów czekała moc atrakcji. Były zabawy i konkursy prowadzone przez Ligę Bohaterów, festiwal baniek mydlanych, bicie rekordu Guinnessa na najdłuższy plakat rodzinny. Rodzice i dziadkowie podziwiali talenty wokalne i taneczne swoich pociech podczas występów Szkoły Tańca „Alfa-Astra” oraz koła tanecznego uczniów klas III Szkoły Podstawowej w Chociwlu. Zaprezentowały się także finalistki szkolnego konkursu "Top Model". Olbrzymim zainteresowaniem, nie tylko wśród fanów motoryzacji, cieszyły się zabytkowe pojazdy, które zawitały na chociwelski festyn w drodze na IX Miedwiański Zlot Pojazdów Zabytkowych. Pasjonaci wędkarstwa rywalizowali w konkursie pod patronatem koła wędkarskiego „Okoń”. Specjalne kąciki czekały na wszystkich ciekawskich i utalentowanych plastycznie, a do oszczędności zachęcał punkt promocji SKO. Długa kolejka ustawiła się do pań malujących w fantastyczne wzory buzie chętnych.

Jako że hasłem przewodnim pikniku była promocja zdrowego stylu życia, były też gry i zabawy sportowe oraz rajd rowerowy. Można było skorzystać z porad logopedy i zmierzyć poziom cukru. O profilaktycznym charakterze festynu przypominała wystawa prac uczniów na tematy prozdrowotne. Na zmęczonych czekały stoiska z zupą piknikową, popcornem i ciastami przygotowanymi przez niezawodnych jak zwykle rodziców. A wszystko to dzięki zaangażowaniu nauczycieli, pracowników Urzędu Miejskiego, rodziców oraz sołtysów. Ukoronowaniem imprezy i jednocześni podziękowaniem za wysiłek organizatorów był widok roześmianych, szczęśliwych i zaciekawionych buzi dzieci.

Beata Radgowska


Wyróżnienie dla Julii Dziakowicz

W dniu 1 czerwca 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Stargardzie odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. "BEZPIECZNE WAKACJE 2016” zorganizowanego przez Powiat Stargardzki i Komendę Powiatową Policji w Stargardzie. Miło nam poinformować, że JULIA DZIAKOWICZ, uczennica klasy Va ZPO w Chociwlu zdobyła WYRÓŻNIENIE. Praca została wykonana na lekcji plastyki pod kierunkiem nauczyciela plastyki SŁAWOMIRA NOWICKIEGO. Konkurs zorganizowano w ramach akcji Ogólnopolski Głos Profilaktyki pod patronatem Starosty Stargardzkiego Ireneusza Rogowskiego.

Sławomir Nowicki


Apel z okazji Dnia Dziecka przygotowany przez klasy Va i Vc


Konkurs matematyczny na prezentację dla klas VI - "Matematyka wokół nas”

Dnia 31 maja odbył się szkolny konkurs matematyczny na prezentację dla klas szóstych. Uczniowie samodzielnie wykonali prezentacje przedstawiające matematykę w życiu codziennym. Pokazali gdzie można zauważyć geometrię, bryły czy figury geometryczne wokół nas. Wszystkie prace zostały nagrodzone piątkami i szóstkami, a najlepsze trzy otrzymały nagrody rzeczowe.

W. Zasławska


"Matematyka wokół nas” – konkurs na plakat dla klas V

30 maja odbył się szkolny konkurs matematyczny na plakat dla klas piątych. Uczniowie wykonali plakaty przedstawiające matematykę wokół nas: w sklepie, w domu, w zawodach, w sporcie. Najlepsze prace zostały nagrodzone:

W. Zasławska


Międzyszkolny konkurs ortograficzny "Maluch 2016"

Dnia 31.05.2016r. w Dobrzanach, odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Maluch 2016” dla klas młodszych. Jest to konkurs cykliczny. Przybyli najlepsi, laureaci szkolnych konkursów ortograficznych z okolicznych szkół, aby po raz kolejny rywalizować w dziedzinie ortografii, która okazuje się jedną z trudniejszych umiejętności szkolnych. Dla uczennicy klasy IIIc, Wiktorii Tulej( wychowanki p. Jadwigi Zielińskiej), która w tym roku zdobyła tytuł ViceMistrza Ortografii klas młodszych, konkurs okazał się bardzo szczęśliwy. Wiktoria wykazała się dużą czujnością ortograficzną i dobrą koncentracją, zdobywając zasłużenie ten tytuł. Wiktoria otrzymała gratulacje od organizatorów konkursu i wróciła do domu z nagrodami. Jej wysiłek i wiedza, to kolejny sukces tej klasy w dziedzinie ortografii. Jesteśmy dumni, ze w naszej szkole w Chociwlu mamy takich uczniów.

Jadwiga Zielińska


„II Bieg Dookoła Jeziora” - 28 maja 2016 r.

Klasyfikacja końcowa

Przedszkole – dziewczęta:Przedszkole – chłopcy:
  1. Zbirochowicz Amelia  1. Milewski Mateusz
  2. Wojciukiewicz Amelia  2. Tews Michał
  3. Chomont kornelia  3. Wilk Jakub
Klasy „0” – dziewczęta:Klasy „0” – chłopcy:
  1. Ilnicka Aleksandra  1. Stramski Tymon
  2. Makowska Aleksandra  2. Skura Radosław
  3. Kowalewska Zofia  3. Topolski Oskar
Klasy I – III – dziewczęta:Klasy I – III – chłopcy:
  1. Pater Wiktoria  1. Chabowski Jakub
  2. Grabowska Julia  2. Woźniak Marcel
  3. Słoma Martyna - Ińsko  3. Kowalak Tymon
Klasy IV – VI – dziewczęta:Klasy IV – VI – chłopcy:
  1. Rybak Anna  1. Dudziak Paweł
  2. Olejnik Paulina  2. Pałosz Igor – Wolin
  3. Olejnik Sara  3. Szymczak Nikodem
Gimnazjum dziewczęta:Gimnazjum chłopcy:
  1. Czudek Natalia  1. Korpus Igor
  2. Kurpińska Martyna  2. Filipczak Szymon
  3. Szymańska Karolina  3. Pestrak Piotr

W biegu, oprócz uczniów naszej szkoły wzięli również udział zawodnicy z Ińska, Polic, Szczecina, Wolina, Stargardu, Goleniowa, Koszalina.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom II Biegu dookoła jeziora i zapraszamy za rok!


Gimnazjada lekkoatletyczna

W dniu 25 maja 2016 r. w Goleniowie, odbyła się Gimnazjada Lekkoatletyczna na szczeblu powiatowym, w której to udział wzięły uczennice naszego Gimnazjum. Nasze dziewczęta uplasowały się w pierwszej dziesiątce, trzy z nich zajęły miejsca medalowe zdobywając aż pięc medali.

Bieg na 100 m

Skok w dal

Pchnięcie kulą

Skok w zwyż oraz rzut oszczepem

Małgorzata Chilmon


Wyjazd uczniów gimnazjum do filharmonii w Szczecinie

23.05.2016r. uczniowie z pięciu klas gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe do filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzięki zakwalifikowaniu się naszej szkoły do programu ,,Limuzy(n)ką do filharmonii”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest ułatwienie udziału w ofercie artystycznej i edukacyjnej dla odbiorców z regionu Pomorza Zachodniego, z terenów pozbawionych bezpośredniego dostępu do narodowych dóbr kultury, dzieci mogły bezpłatnie wyjechać do filharmonii.

Niemal setka uczniów dotarła do Szczecina specjalnie oznakowanymi logiem filharmonii autokarami ,zwiedziła budynek filharmonii , wzięła udział w koncercie mając cały czas zapewnioną opiekę merytoryczną ze strony animatorów , którzy w trakcie podróży zabawiali młodzież serwując im jednocześnie lekcję muzyki. Po wysłuchaniu koncertu przedstawiciele naszego gimnazjum- Oliwia Jakubowska i Igor Pater – wręczyli pani dyrektor filharmonii Dorocie Serwie dyplom z podziękowaniem oraz bukiet kwiatów.

Na koniec wszyscy przybyli uczniowie otrzymali drobne upominki, po czym pełni wrażeń wrócili do domu. Na temat wizyty uczniów z Chociwla można przeczytać dodatkowo na facebooku

M. Stolarczyk


Piękna nasza Polska...

20 maja 2016 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Chociwlu odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej „Piękna nasza Polska...” pod honorowym patronatem Starosty Stargardzkiego i Burmistrza Chociwla. W konkursie wzięło udział 22 reprezentantów Szkół Podstawowych: nr 1 z Łobza, Ińska i Chociwla oraz 17 przedstawicieli Gimnazjów: w Dolicach, Marianowie, Suchaniu, Choszcznie, Ińsku i Chociwlu.

Jury w składzie:

wyłoniło zwycięzców w następujących kategoriach wiekowych:

Klasy I - III

Klasy IV – VI

Gimnazjum

Wspaniale przygotowani wykonawcy zaprezentowali wybrane przez siebie utwory, za które otrzymali gromkie brawa. Statuetki dla zwycięzców ufundował pan Stanisław Szymczak Burmistrz Chociwla, nagrody książkowe pan Ireneusz Rogowski Starosta Stargardzki i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chociwlu. Gadżety dla opiekunów podarowała pani Małgorzata Krysiak ze Stowarzyszenia "WIR” Wiejska Inicjatywa Rozwoju w Stargardzie. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wsparła przygotowanie konkursu materiałami papierniczymi. Sponsorami słodkiego poczęstunku był pan Andrzej Zieliński prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Koło Terenowe w Chociwlu oraz pan Piotr Wilk z firmy Calibri. Oprawą muzyczną zajęli się uczniowie: Tomek Kopeć i Marek Kordykiewicz. Oliwia Jakubowska – prowadziła konkurs, a Wiktoria Zarych, Marta Wróbel, Justna Sęk, Aurelia Trembulak, Oliwia Kowalska zadbały o "słodkie” samopoczucie gości. Dekorację przygotował pan Waldemar Ślusarczyk.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tego projektu.


Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. W naszej szkole organizowane co roku weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Uroczystość ta odbywa się w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet. Dnia 28 kwietnia 2016 roku w szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dziewczęta z klasy I a gimnazjum wprowadziły pierwszoklasistów w świat bajek i baśni oraz zapoznały najmłodszych z kodeksem dobrego czytelnika. Następnie dzieci musiały wykazać się znajomością alfabetu, rozpoznać bajkowe postacie oraz wymienić najważniejsze zasady zachowania się w bibliotece i korzystania z księgozbioru dla najmłodszych. Z wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie na szóstkę i wtedy przyszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika. Wszyscy jednogłośnie obiecali, że będą czytać i szanować książki. Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści mogli samodzielnie wybrać książkę do wypożyczenia. Dzieciaki otrzymały klasową pamiątkę i zakładki do książek. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Uroczystość zakończono pamiątkowymi zdjęciami.


Dzień Dziecka klasy IVc, pieszo wokół jeziora...

Dziś w Dzień Dziecka uczniowie klasy IV c wraz z wychowawczynią Magdaleną Lato i panią Marią Pelechowicz wybrali się na pieszą wycieczkę wokół jeziora Starzyc. Przed wymarszem każdy uczeń otrzymał „Zestaw piechura” – przygotowany przez mamę Filipa panią Kępę poczęstunek: napój, pączek, wafelek i jabłko. Tak obdarowani uczniowie mogli zacząć marsz. Trasa wiodła od szkoły obok kościoła przez mostek nad wypływającą z jeziora rzeką Krąpiel. Uczniowie za sklepem „Fala” ruszyli ścieżką wokół Starzyca. Mogli stąd podziwiać piękny widok na naszą gotycką świątynię z XV wieku oraz wspaniałą chociwelską przyrodę. Po drodze widzieli wiele ciekawych zwierzątek: winniczki, osy, mrówki, a w wodzie kijanki. Widzieli też ślady działalności bobrów. Cieszyli się, że ostatnie deszcze nie przeszkodziły im w wycieczce - droga wzdłuż brzegów jeziora była do przejścia! Niektórzy przeżyli chwile grozy, gdy np. zgubili w błocie but czy drogę zagrodziło im wielkie przewrócone drzewo. Klasa poradziła sobie z tymi problemami i po około 80 - minutowym marszu znalazła się na chociwelskiej plaży. Tam spotkała uczniów klasy VI b i ich wychowawczynię Bogumiłę Dolecką. Czwartoklasiści skorzystali z zaproszenia szóstoklasistów, którzy poczęstowali ich kiełbaskami. Każdy mógł sobie je upiec nad ogniskiem. Potem wszyscy uczniowie bawili się na brzegu jeziora, szukając muszelek, na niby łowiąc ryby, biegając po plaży. Uznali, że takie zajęcia jak dzisiaj mogłyby odbywać się codziennie!

M. Lato


Ogólnopolski sukces naszych uczniów!

Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły Oliwia Gumna, Roksana Karcewicz, Agnieszka Ossolińska, Julia Rucińska, Anna Rybak, Błażej Szymczak oraz Klaudia Wiśniewska zajęli I miejsce w Polsce w XII edycji konkursu Daf-Kenner drehen einen Clip w kategorii klas IV-VI. Wygrana cieszy tym bardziej, gdyż spośród ponad 800 prac nasz teledysk znalazł najwyższe uznanie wymagającego jury. Zadanie konkursowe polegało na nauczeniu się i zaśpiewaniu piosenki w języku niemieckim oraz nagraniu teledysku zgodnego z treścią utworu. Uczniowie zapracowali na wygraną. Przez ponad miesiąc spotykali się cyklicznie 2 razy w tygodniu na próbach i uczyli się prawidłowej wymowy, potem śpiewu na głosy oraz pracowali nad scenariuszem teledysku. Kiedy efekty wspólnej pracy były zadowalające, nagraliśmy własną wersję podkładu muzycznego, a następnie przystąpiliśmy do zgrywania wokalu. Uczniowie przekonali się, że nagrywanie śpiewu jest niełatwą i żmudną pracą. Trzy dni później pełni twórczej energii przystąpiliśmy do tworzenia teledysku. W malowniczych zakątkach naszej gminy nakręciliśmy kilkadziesiąt minut materiału video, z którego potem zmontowaliśmy teledysk. Konkurs pozwolił uczniom doskonalić ich umiejętności językowe oraz stworzył okazję do wspólnej zabawy i integracji. Nagrodzoną pracę konkursową można obejrzeć na stronie internetowej klikając ten link: Obejrzyj film tutaj!

Opiekun grupy: Anna Jachura


Konkurs dla klas szóstych "Jeden z dziesięciu".

„Jeden z dziesięciu” to konkurs dla uczniów klas 6, który odbył się w naszej szkole 25 maja 2016 r. Wzięło w nim udział po pięciu uczniów z klas 6 a i b. Byli to: Sandra Bajda, Małgorzata Dec, Gabriel Grugel, Gabriela Jaźwińska, Kornelia Makarska, Anna Orzeszak, Rafał Siewierski, Alicja Suproniuk, Marek Wachowicz i Martyna Zielińska. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą gramatyczną, znajomością terminów literackich i materiału, który poznali podczas nauki języka polskiego w klasach 4-6. Tytuł zwycięzcy zdobyła Kornelia Makarska z klasy 6 b. Bardzo dobry wynik osiągnęli również Gabriel Grugel i Marek Wachowicz. Przebieg konkursu nadzorowały panie: Maria Zaklukiewicz i Beata Radgowska. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i zapraszamy już klasy piąte na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku.

Organizator: Ewa Dadyńska


Jesteśmy najlepsi!

Dnia 19.05.2016r. klasy I-III Szkoły Podstawowej w Chociwlu uczestniczyły w I Międzyszkolnych Rozgrywkach Sportowych dla Szkół Podstawowych pod hasłem „Sportowa Frajda”. Organizatorem potyczek sportowych była Szkoła Podstawowa w Ińsku. W rozgrywkach sportowych uczestniczyło 5 zaprzyjaźnionych ze sobą szkół. Nasi uczniowie stanowili ekipę składającą się z 18 zawodników z klas I-III. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do przygotowanych konkurencji, zdobywając dla szkoły 92 punkty i tym samym I miejsce w tegorocznych rozgrywkach sportowych. Reprezentanci naszej szkoły otrzymali z rąk Pani dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Ińsku puchar, dyplom, nagrody rzeczowe oraz złote medale dla całej 18-tki. Rozgrywki sportowe zakończyły się wspólnymi zdjęciami oraz słodkim poczęstunkiem. Dzieci szczęśliwe i radosne wróciły do Chociwla. Miejmy nadzieję, że za rok również dopisze nam szczęście.

T. Karcewicz i J. Machlańska


Warsztaty „Znajdź właściwe rozwiązanie” - akcja antynikotynowa

W Gimnazjum oraz w klasach szóstych Szkoły Podstawowej zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne pod hasłem „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Była to akcja ogólnopolska. Zajęcia odbywały się w świetlicy w ramach godzin wychowawczych i dotyczyły programu edukacji antynikotynowej, prowadzonej we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną w Stargardzie. Akcja miała na celu przeciwdziałanie uzależnieniu oraz szerzenie wiedzy o szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie podczas warsztatów mieli szansę ćwiczyć swoją asertywność, uczyć się odpowiedniego sposobu reagowania, nabywali umiejętności radzenia sobie ze stresem w sytuacjach trudnych. Młodzież wzięła również udział w konkursie na plakat po hasłem warsztatów. Trzy najciekawsze prace zostały wybrane i nagrodzone:

Na zakończenie warsztatów uczniowie obejrzeli film z cyklu „Nie zamykaj oczu- Palenie”. Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chociwlu za ufundowanie nagród rzeczowych oraz zakup plakatów , ulotek i filmu na dvd.

A. Kamińska-Babirecka, A.Baran


Szkolny konkurs informatyczny klas V

W połowie maja odbył się szkolny konkurs informatyczny klas V zorganizowany przez nauczycieli informatyki - Tomasza Bylewskiego i Jerzego Falkowskiego. Uczniowie rozwiązywali test teoretyczny ze znajomości zagadnień z informatyki na poziomie szkoły podstawowej. Do zdobycia były 24 punkty. Najlepsi okazali się:

Laureaci konkursu otrzymają ocenę 6 z zajęć komputerowych oraz dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a najlepszym gratulujemy!


Rajd rowerowy - kwiecień 2015

W dniu 23.04.2016r. zorganizowany został rajd rowerowy w którym udział brali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Celem rajdu było zwiedzanie okolicznych miejscowości oraz promocja zdrowia poprzez uczestnictwo. W czasie rajdu odbył się pokaz przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, prowadzącym był Janusz Borys. Rajd zakończyliśmy wspólnym ogniskiem oraz poczęstunkiem. Nad całością czuwał Waldemar Ślusarczyk. Impreza została sfinalizowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

CELE:


Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chociwlu pamiętają o Janie Pawle II…

18 maja to dzień, kiedy swoje urodziny obchodził nasz wielki rodak - papież Jan Paweł II. Aby upamiętnić ten dzień uczniowie klasy czwartej oraz dziewczynki śpiewające w „Perełkach”, wystąpiły właśnie 18 maja po mszy świętej w naszym kościele z programem artystycznym. Były piękne pieśni, w tym ukochana przez Jana Pawła II „Barka”, a także scenki i utwory poetyckie. Występom dzieci towarzyszyła prezentacja ze zdjęciami naszego papieża, którą przygotował pan Rafał Jachura. Za program i występ dzieci odpowiadały panie Maria Zaklukiewicz, Ewa Dadyńska i Anna Jachura. Program podobał się słuchaczom, gdyż dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami.


Rajd pieszy po Ziemi Stargardzkiej "Chociwelskie skarby II”

W sobotę 14 maja 2016r. Chociwel gościł miłośników pieszych wędrówek. Na terenie naszego miasta odbył się w ten dzień rajd pieszy pod hasłem: „ Chociwelskie skarby II”. Organizatorami byli nauczyciele ZPO w Chociwlu, PTTK w Stargardzie i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chociwlu. W rajdzie wraz z organizatorami wzięły udział 152 osoby! Oprócz naszych uczniów obecni byli uczniowie szkół ze Stargardu, Maszewa i wiele osób dorosłych, m. in. rodzice dzieci. I uczniowie, i dorośli są członkami PTTK.

Rajd rozpoczął się o godzinie 9. 30 zbiórką uczestników na placu przy dworcu PKP. Jego trasa wiodła obok Pomnika Sybiraków, restauracji „IMPULS”, budynku dawnego przedszkola miejskiego. Następnie uczestnicy zeszli za sklepem „Fala” nad jezioro Starzyc, gdzie pokonali 6 - kilometrową trasę, idąc ścieżką spacerowo – rekreacyjną wokół jeziora. Gości, ale i mieszkańców naszej gminy urzekły piękne widoki jeziora, jego brzegów, a przede wszystkim tak wspaniała i bogata w kolory i zapachy majowa zieleń. Wszystkich zainteresował aerator oraz ślady działalności bobrów. Rajdowicze odpoczywali sobie podczas krótkich postojów w urokliwych miejscach, by coś zjeść, porobić zdjęcia lub po prostu do woli napatrzeć się na cuda chociwelskiej przyrody.

Nadszedł czas na prezentację najważniejszych zabytków Chociwla, do których należą: fragment murów obronnych z XIII wieku i kościół Matki Boskiej Bolesnej z XV wieku. Organizatorzy w każdym ważniejszym punkcie trasy rajdowej opowiadali o historii miasta i jego atrakcjach przyrodniczych. W kościele przyszedł im z pomocą ks. Paweł Guzik, który krótko przedstawił historię kościoła, pokazał jego najciekawsze obiekty: drewniany ołtarz główny z 1870 roku z postaciami Jezusa Ukrzyżowanego, Marii i Marii Magdaleny, drewnianą ambonę wykonaną razem z ołtarzem, krucyfiks z drewna lipowego, gdzie postać Jezusa ma wielkość naturalną (185 cm), drewniane figury z XV wieku Marii z dzieciątkiem i świętych Dziewic oraz fragmenty malowideł ściennych z XV wieku.

Nasz kościół zachwycił gości. Potem pomaszerowali obok restauracji „Pałac nad Jeziorem” do naszej hali sportowej. Tam zmęczeni mogli skorzystać z toalet i na placu przed halą zjeść serwowany przez organizatorów rajdowy posiłek: kiełbasę z grilla ze smacznym chociwelskim chlebem! Posileni i odświeżeni uczestnicy rajdu wzięli udział w grach i konkurencjach sportowych. Chętnych było wielu. Przeciągali linę, rzucali ziemniakami na odległość, bawili się przy chuście edukacyjnej. Na aktywnych czekała słodka nagroda – cukierki. Na koniec członkowie PTTK otrzymywali wklejkę do swych książeczek OTP oraz potwierdzenie punktów do odznak PTTK. Każdy uczestnik rajdu dostał jeszcze na pamiątkę folder ze zdjęciami i krótką historią miasta „To i owo o Chociwlu”.

Największą nagrodą dla organizatorów były słowa podziękowań za możliwość ciekawego spędzenia czasu, poznania interesujących miejsc Ziemi Stargardzkiej, pobycia wśród ludzi z pasją. Rajd „Chociwelskie skarby II” udowodnił, że mieszkamy w pięknym miejscu, miejscu z ciekawą historią i dniem dzisiejszym, bogatym przyrodniczo. Warto było pochwalić się nim przed innymi!


Daliśmy wygrać innym...

Już po raz dziewiąty nasi uczniowie wzięli udział w XVII edycji ogólnopolskiego i X polsko – litewskiego konkursu geologiczno – środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” pod hasłem „ ZIEMIA W OKOWACH LODU” zorganizowanego przez Muzeum Geologiczne PIB w Warszawie. Po pięcioletniej dominacji uczennic z ZPO w Chociwlu (od roku 2011 zajmowaliśmy I miejsca ) tym razem AGNIESZKA OSSOLIŃSKA z klasy V b zdobyła II miejsce w Półfinałach Konkursu Plastycznego w Szczecinie. Drugi uczeń MARCEL TOMASZEK z klasy VI b zdobył WYRÓŻNIENIE. Podczas uroczystości w dniu 12 maja 2016 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Szczecin nagrody wręczali Prezydent Miasta Szczecina i Dyrektor Oddziału Pomorskiego PIB-PIG w Szczecinie. Przypomnijmy, że AGNIESZKA OSSOLIŃSKA w zeszłym roku, tj. 2015 reprezentowała w FINAŁACH w Muzeum Geologicznym w Warszawie dwa województwa Lubuskie i Zachodniopomorskie i tam zdobyła I miejsce w Polsce, III miejsce w finale polsko – litewskim i nagrodę publiczności. Jury konkursu podczas uroczystości wręczania nagród w tegorocznej XVII edycji półfinałów w Szczecinie stwierdziło oficjalnie, że praca Agnieszki zasługiwała na I miejsce, ale postanowiło dać szansę na zwycięstwo innym, bo ewentualny szósty z rzędu sukces uczennic z ZPO w Chociwlu zniechęciłby innych do brania udziału w przyszłych edycjach konkursu. Prace plastyczne zostały wykonane na lekcji plastyki pod kierunkiem SŁAWOMIRA NOWICKIEGO.

Sławomir Nowicki


Konkurs plastyczny o lesie "Zobacz jaki piękny jest las"

Klasy III SP w Chociwlu realizują projekt ekologiczny "Las – cztery pory roku”. Celem przedsięwzięcia jest pobudzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, kształtowanie u uczniów postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska leśnego oraz wyrabianie gotowości do działań na rzecz ochrony środowiska. Wśród zadań projektu można wymienić współpracę z Nadleśnictwem w Dobrzanach oraz Strażą Pożarną w Stargardzie. W dniu 5 maja 2016r. odbył się w ramach projektu konkurs plastyczny pn: Las wiosną. W konkursie wzięli udział wszyscy chętni uczniowie klas trzecich. Realizowali się podczas zajęć plastycznych i ukazali piękno polskich lasów. Wyróżniono 7 najciekawszych prac, których autorami są:

Autorzy projektu: J. Zielińska, M. Dylik, M. Klimczak


Apel z okazji 3 maja


Dzień Ziemi 2016

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. W związku z tym Szkoła Podstawowa w Chociwlu postanowiła w sposób szczególny zaakcentować ten fakt. Samorząd Uczniowski wcześniej zaproponował kolegom i koleżankom aby był to dzień kolorów. I tak klasy zerowe miały kolor czerwony, klasy pierwsze kolor biały, klasy drugie żółty, klasy trzecie zielony , klasy czwarte brązowy, klasy piąte niebieski, a klasy szóste czarny. Kolory miały symbolizować barwy jakie spotykamy na naszej planecie: kolory kwiatów, barwę ziemi, kolor nieba, wody i trawy. Uczniowie mieli przygotować również transparenty i plakaty promujące „Dzień Ziemi 2016” lub zawierające hasła ekologiczne. Natomiast Samorząd Uczniowski zatroszczył się o rośliny i ziemię do nich.

Jako społeczność szkolna spotkaliśmy się na apelu. Została podsumowana zabawa „Dzień kolorów”. Uczniowie prezentowali swoje plakaty i transparenty, a najciekawsze pod względem treści, estetyki i włożonego czasu pracy zostały nagrodzone. Były występy wszystkich klas „B”. Śpiewano piosenki, recytowano wiersze i krótkie scenki , których treści związane były z życiem na ziemi i ekologią. . Słuchając i oglądając występy uczniów, można było wysunąć wniosek, że każdemu z nas zależy aby odżywiać się zdrowo, oddychać czystym powietrzem, cieszyć się pięknymi widokami jakie oferuje nam nasza planeta, dbać o roślinność i zwierzęta dziko żyjące, a przede wszystkim segregować śmieci i jak najmniej ich produkować.

Wszyscy wywiązali się znakomicie, a klasy szczególnie zgrane i pracowite, zostały obdarowane biletami zwalniającymi w jednym dniu ze sprawdzianu, odpytywania i darowaniu nieodrobionej pracy domowej. Były również i słodycze. Spotkanie zakończyliśmy posadzeniem roślin wokół szkoły. Również przed szkołą zawiesiliśmy transparenty i plakaty naszych uczniów, które miały zwrócić uwagę mieszkańców Chociwla i przejeżdżających osób przez naszą miejscowość, że należy troszczyć się o środowisko naturalne przez cały rok, nie tylko w tym dniu. Była to dobra lekcja z zakresu ekologii dla nas wszystkich.

T. Karcewicz


Przyjaciele "Gryfusia"

Dzięki naszym zaprzyjaźnionym Policjantom mogliśmy realizować kolejną edycję wojewódzkiego programu prewencyjnego pt. „Przyjaciele Gryfusia”, którego adresatem są dzieci pierwszych klas szkół podstawowych. Jego celem jest przede wszystkim promowanie pozytywnych zachowań wśród najmłodszych poprzez kompleksowe prezentowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Uczniowie, podczas przeprowadzonej przez policjantów „lekcji bezpieczeństwa”, otrzymują „Elementarz zasad bezpieczeństwa”. Książeczka została opracowana w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Na barwnych stronach główny bohater – policjant maskotka o imieniu „Gryfuś” jest dla najmłodszych przewodnikiem w poznawaniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa. W imieniu dzieci dziękujemy panom policjantom z PP w Chociwlu za cenne wskazówki na temat bezpieczeństwa.

Świetlica szkolna


Załóż ODBLASK- świec przykładem

Pod koniec listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii społecznej zorganizowanej przez Powiatową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Stargardzie pod hasłem „Załóż ODBLASK- świec przykładem” . W tym dniu sprawdziliśmy czy nasze dzieci i młodzież posiadają odblaski i jaka jest ich wiedza na ten temat. Podczas sprawdzania elementów odblaskowych zwróciliśmy uwagę na ustawowy obowiązek korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po zmroku poza terenem zabudowanym. Przeprowadziliśmy również konkurs na ODBLASKOWĄ KLASĘ. Zwyciężyły klasy IIa i IIIa. Najwięcej odblasków posiadały dzieci: Ola Dziakowicz, Kamil Olejniczak, Agnieszka Kurczaba, Bartek Marcinkiewicz i Nikola Michalska.

Świetlica szkolna


„Góra grosza 2015” w Szkole Podstawowej w Chociwlu

Już po raz szesnasty wzięliśmy udział w akcji „Góra grosza”. Zbieraliśmy „groszówki”, które mają pomóc dzieciom osieroconym, wychowujących się w państwowych domach dziecka lub rodzinach zastępczych. Jest to akcja ogólnopolska. Sądzimy że uzyskane środki w znacznym stopniu poprawią sytuację finansową tych placówek. Rozpropagowaniem całej akcji na terenie szkoły zajęli się członkowie Samorządu Uczniowskiego. Trwała od 28 listopada do 18 grudnia 2015 roku. Podczas apelu podsumowującego akcję okazało się, że zebraliśmy 1201,94 zł, w ubiegłym roku 1148,62zł. O 53 złote i 32 grosze więcej niż rok temu. Brawo!!!!

Wiemy, że jest to akcja charytatywna, nie oczekujemy nagród. Pomagamy bezinteresownie, bo tak nam podpowiadają nasze wielkie serca „prezent wrażliwych serc”. Zawsze warto pomagać, zwłaszcza kiedy możemy. Drobny grosz nie uszczupli naszych domowych budżetów, a po sumowaniu daje dość znaczną kwotę. Jednakże na tak dużą szkołę jaka jest nasza, na szczególne wyróżnienie zasługują następujące klasy: 0c, Ia, IIa IIIc, VIb,Vc i VIa. Każda z tych klas zebrała najwięcej na swoich poziomach. Samorząd Uczniowski postanowił za tak owocne zaangażowanie podziękować, wręczając gospodarzom słodkie upominki. Apel zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem.

Wszystkim zbierającym, ich rodzicom, dziękujemy za hojność, a wychowawcom za pomoc w przeprowadzeniu akcji. Zapraszamy do udziału w akcji za rok. Tak trzymajcie! Samorząd Uczniowski SP

Tekst i zdjęcia: T. Karcewicz


Jasełka przygotowane przez uczniów naszej szkoły

„Patrzcie kochani, jak tu wesoło! Jak uroczyście, ile ludzi wkoło!
W kąt poszły książki, przeróżne kłopoty, wszyscy chcą Dziecię witać radośnie, z ochotą.”

W ten sposób rozpoczęły się 17 grudnia 2015 r. jasełka przygotowane przez uczniów naszej szkoły z okazji spotkania rencistów i emerytów oraz osób samotnych. Organizatorami spotkania był Urząd Miejski w Chociwlu oraz Towarzystwo do Walki z Kalectwem. Jasełka poprzedził barwny i radosny występ uczniów klas trzecich przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń: pani Marzeny Dylik, pani Małgorzaty Klimczak i pani Jadwigi Zielińskiej. Uczniowie, aby umilić spotkanie wszystkim zaproszonym, zagrali i zaśpiewali kilka kolęd i pastorałek.

W jasełkach natomiast wystąpili głównie uczniowie klasy szóstej b w towarzystwie młodszych kolegów. Główną organizatorką programu była pani Maria Zaklukiewicz. Wspierała ją pani Ewa Dadyńska. Oprawą muzyczną zajęła się pani Anna Jachura, której „Perełki” w nowych pelerynkach zaprezentowały znane i mniej znane kolędy. Widać było wzruszenie na twarzach przybyłych, gdy razem z dziećmi śpiewali lubiane przez wszystkich utwory. W zaciszu własnych domów śpiew jednej osoby nie brzmi tak pięknie i radośnie. Dobrze, że mamy szansę spotkać się w większym gronie w tak cudownym okresie. Jan Paweł II mówił: „Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny”.

Uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum będą mieli okazję obejrzeć jasełka 22 grudnia 2015 r. i razem z małymi aktorami zaśpiewamy razem „Bóg się rodzi…” Przed nami wspaniałe święta, na które czekają cały rok wszystkie dzieci i nie tylko. Bądźmy dla siebie dobrzy, nie tylko teraz, gdy chcemy zasłużyć na prezent od św. Mikołaja. Pamiętajmy, że gdzieś często obok nas są osoby, które potrzebują naszej pomocy, wsparcia lub choćby dobrego słowa i uśmiechu. I w ramach życzeń dla wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły przytoczę ostatnie słowa z przedstawienia o tym najpiękniejszym z wieczorów:

„To właśnie tego wieczoru, gdy mróz lśni jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych, bo nikt być samotny nie może.
To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne po cichu wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru, zło ze wstydu umiera,
Widząc jak silna i piękna jest miłość, gdy swe pięści rozwiera.
I właśnie tego wieczoru od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy Bóg się rodzi w człowieku.
WESOŁYCH ŚWIĄT!

Tekst i zdjęcia: Ewa Dadyńska


Mikołajki z LEGO

Na początku grudnia w Szkole Podstawowej w Chociwlu z okazji Mikołajek dla klas Ia, Ib, IIa i IIb zostały zorganizowane warsztaty z klockami Lego. Były to dwugodzinne zajęcia, podczas których dzieci konstruowały roboty z zestawów Lego WeDo. Każda klasa miała zajęcia osobno i była podzielona na czteroosobowe zespoły. Zespół tworzył robota, podłączał do laptopa i programował tak, aby wykonywał określone zadania. Było widać niesamowite zaangażowanie, skupienie i radość uczniów z możliwości uczestniczenia w lekcjach prowadzonych inaczej niż zwykle. Warsztaty zorganizowały wychowawczynie: Elżbieta Bieniasz, Teresa Karcewicz, Jolanta Machlańska i Anita Woźniak. Uczestniczenie w tego typu zajęciach pozwala w sposób nieświadomy dla uczniów rozwijać cele dydaktyczne i wychowawcze. Uczy współpracy w grupie, pobudza w uczniach ich naturalną kreatywność i logiczne myślenie. Poprzez świetną zabawę odkrywają fascynujący świat techniki, mechaniki i robotyki. Po skończonych zajęciach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. W trakcie zajęć odwiedził nas święty Mikołaj. Obdarował nas słodyczami i zrobiliśmy z nim pamiątkowe zdjęcie.

Opracowała: Teresa Karcewicz


Wizyta Mikołaja w zerówce

Dnia 4 grudnia w oddziale zerowym grupy "B”, w Szkole Podstawowej w Chociwlu, zgodnie z odwieczną tradycją, dzieci rozpoczęły spotkanie Mikołajkowe. I tym razem św. Mikołaj zmęczony już długą podróżą, z wielkimi workami prezentów zawitał do dzieci, które przywitały go z ogromnym entuzjazmem, mówiąc „Witamy, Ciebie św. Mikołaju”. Na tę okoliczność dzieciom w udekorowaniu sali oraz ustrojeniu choinki, bardzo dużo pomogli rodzice. Były piosenki, między innymi „Dziadzio Mikołaj”, „Kochamy Ciebie św. Mikołaju”, wiersze oraz obietnice bycia zawsze grzecznym, posłusznym rodzicom oraz swojej wychowawczyni. Mikołaj dostrzegł trud dzieci i nagrodził ich ogromnymi prezentami...

Gdy się wysłuchało dzieci, trudno było uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno - zaledwie trzy miesiące temu, z przerażonymi minami przekraczały progi naszej szkoły. A dziś? Drżącym głosem pięknie recytowały wiersze o Mikołaju, a także takie, których nauczyły się już w szkole. Na prośbę wszystkich dzieci zatańczył z nimi, a następnie pożegnany okrzykiem : "Dziękujemy Ci Św. Mikołaju, przyjedź do nas za rok",wyruszył w dalszą drogę. Chwile spędzone wspólnie z naszym gościem zapadną długo w pamięci naszych ukochanych dzieci. To był miły i wesoły dzień, pełen niespodzianek. Szczególne podziękowanie kieruję do: Witolda Rybaka. Joanny Pleskacz, Elżbiety i Krzysztofa Chrzanowskich, Pauliny Pietryka i Jadwigi Dubis .

Lidia Głowik, zdjęcia: Joanna Pleskacz


Konkurs "Alfik 2015"

Alfik Matematyczny 2015 za nami. Jest to popularny ogólnopolski konkurs matematyczny znany od 21 lat wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych. Wykorzystywany jest jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne. My też szukamy talenty mamtematyczne. Po raz kolejny Szkolna Kasa Oszczędności w Chociwlu sponsoruje udział (wpisowe) uczniów w tym konkursie. Udział wzięli uczniowie z klas trzecich i czwartych. Zadanie nie były łatwe! Teraz czekamy na wyniki.

Jerzy Falkowski


Konkurs plastyczny "Lokata w banku"

W listopadzie zakończył się konkurs plastyczny SKO pod nazwą „Lokatka w banku”. Skierowany był on do uczniów klas pierwszych. Do opiekunów szkolnej kasy wpłynęło 41 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi, przedstawiającymi żyrafę Lokatkę w drodze do banku PKO BP. Najciekawsze zostały wyeksponowane na gazetce ściennej Szkolnej Kasy Oszczędności. Nagrody i wyróżnienia otrzymało 17 pierwszoklasistów. Cieszymy się, że razem z dziećmi do pracy włączyli się również rodzice. Wyniki konkursu:

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do podziwiania prac dzieci.

Opiekunka SKO - Ewa Falkowska


70 lat minęło…

20 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość obchodów jubileuszu 70-lecia powstania placówki. Rozpoczęła ją msza święta w kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej w Chociwlu koncelebrowana przez proboszcza parafii księdza Piotra Kurzaja. Kazanie wygłosił ksiądz Marek Nikiel absolwent naszej szkoły. Podczas mszy świętej wystąpił zespół muzyczny „Perełki” prowadzony przez panią Annę Jachurę i panią Marię Zaklukiewicz.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów jubileuszu w asyście pocztów sztandarowych naszej i zaprzyjaźnionych szkół z Ińska, Marianowa oraz Suchania przemaszerowali do hali sportowej. Odbyła się tam oficjalna część imprezy. Na uroczystość Jubileuszu 70-lecia szkoły przybyło wielu zaproszonych gości w tym byli pracownicy szkoły. Życzenia i gratulacje przysłała również pani Maria Borecka Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz pan Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Uczennice naszej szkoły powitały wszystkich przybyłych gości. Elementem części oficjalnej było także zapełnienie pamiątkami przez reprezentantów klas kapsuły czasu przygotowanej dla upamiętnienia rocznicy. Goście natomiast przekazali gratulacje i życzenia z okazji Jubileuszu oraz drobne upominki.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Aplauz wywołał występ najmłodszych wychowanków szkoły podstawowej. Zaprezentowany program artystyczny zawierał podziękowania skierowane do tych wszystkich, którzy tworzyli 70-letni dorobek naszej placówki, kreowali pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym, osiągali sukcesy dydaktyczno-wychowawcze. Podczas dziesięcioleci funkcjonowania szkoły pracowało w niej wielu dyrektorów, wicedyrektorów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Młodzież dziękowała wszystkim tym, którzy tworzyli historię i tradycje szkoły, twórczym talentem pedagogicznym torowali drogę do sukcesów uczniów, wychowywali i wpajali wartości patriotyczne. Pieczę nad programem artystycznym sprawowała pani Wioletta Szałczyńska-Cholewa, a oprawę muzyczną zapewnili członkowie zespołu „Gama” prowadzonego przez panią Barbarę Jaskot.

Po występach goście, pracownicy szkoły, rodzice i przybyli absolwenci zostali zaproszeni na poczęstunek i zwiedzanie szkoły. Zainteresowani mogli obejrzeć wystawę kronik szkolnych i prezentację starych zdjęć. Dekoracje sal lekcyjnych wykonali uczniowie wraz z wychowawcami klas.

70-lat istnienia placówki oświatowej to ważna data w życiu szkoły, jak i w życiu społeczności lokalnej. To czas kiedy nasuwają się różne refleksje, wspomnienia jak było, jak jest i jaka będzie szkoła w przyszłości. Rocznice, jubileusze nie zdarzają się codziennie, na te wydarzenia czeka się latami. 70 lat w życiu człowieka to niekiedy całe życie, 70 lat w życiu szkoły to młodość wielu pokoleń. Jednak dzisiejsze przypomnienie historii szkoły, stwarza możliwość porównania, jak zmienił się sposób życia, myślenia, pracy, postrzegania rzeczywistości. Dzisiejsi uczniowie szkoły posiadają przecież o wiele większe możliwości zgłębiania wiedzy, korzystania z różnych źródeł informacji. Inaczej patrzą na otaczający ich świat, mają inne cele. Uczą się w nowoczesnej dobrze wyposażonej szkole i jakże różnej od tej sprzed 70 lat, kiedy wszystko się tu zaczęło.

Aby szkoła mogła istnieć, funkcjonować, kształcić, odnosić sukcesy potrzebna była praca wielu ludzi: dyrektorów, nauczycieli i pracowników obsługi. Dzisiaj pracujący nauczyciele to, bardzo dobrze wykształcona i przygotowana kadra pedagogiczna, która w swojej pracy osiąga wiele sukcesów. Chlubą naszej szkoły jest dobry klimat wzajemnej życzliwości, jaki udało się tu stworzyć przez całe lata.

Spotkanie było okazją do wzruszających wspomnień i gorących życzeń. Za przygotowanie uroczystości należą się gorące podziękowania nauczycielom, pracownikom obsługi oraz rodzicom. Do zobaczenia na kolejnym jubileuszu.


Bal Wszystkich Świętych 2015

30 października odbył się w naszej szkole już kolejny Bal Wszystkich Świętych przygotowany przez panią Marię Zaklukiewicz i panią Annę Jachurę dla wszystkich chętnych dzieci. Bal odbył się w holu hali sportowej. Dopisały anioły i święci z różnych krajów i epok. Dzieci odwiedził też znany już przez wszystkich Królik Franek. Największym zainteresowaniem cieszyły się konkursy przygotowane przez dwie panie Beaty: Radgowską i Osiak. Niestety, nie wszyscy mogą wygrywać, ale na każdego startującego czekały słodkie nagrody pocieszenia. Najważniejszym jednak konkursem był „konkurs świętej mody”. Widać, że niektórzy ciężko pracowali, by być zauważonym. Liczył się pomysł i wykonanie. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom i ich rodzicom.

W przerwach między tańcami i zabawami dzieci mogły skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Nie zabrakło także napojów, a nawet jabłek dla miłośników zdrowego odżywiania. Panie wspierał we wszystkim ks. Andrzej. Wspaniałą zabawę zakończył barwny korowód, którym dzieci przemaszerowały do kościoła na różaniec. Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy i zapraszamy już za rok.

Zdjęcia i tekst: E. Dadyńska


Lekcja matematyki w VI b

Matematyka to nie tylko zeszyt i tablica. Przydaje się także w życiu codziennym. Z okazji 70 – lecia naszej szkoły klasa VIB obliczyła swój łączny wzrost (24 uczniów i pani ). Zmierzyliśmy każdego osobno (metody były różne…) i dodaliśmy wszystkie „wzrosty”. Okazało się, że pisemne działania nie są przez wszystkich opanowane w sposób zadawalający. Wynik nas zaskoczył - jesteśmy „ razem bardzo wysocy” ponad 38 metrów ( 38,73m.). Zakończeniem pracy było wspólne zdjęcie, na którym utworzyliśmy „70” o długości 38,73m. Ledwo zmieścili się wszyscy przed szkołą, dlatego trudno dostrzec 70.

wychowawca : Bogumiła Dolecka


Z wizytą w gospodarstwie rolnym oraz pałacyku

W słoneczny piękny dzień 17.09.2015r. klasy II a i II b Szkoły Podstawowej w Chociwlu wybrały się w odwiedziny do gospodarstwa rolnego na Zabrodziu do Państwa Teresy i Adama Samujło oraz do pałacyku w Brodach do Państwa Angeli i Leifa Ilmestrand.

Pan Adam oprowadził nas po swoim gospodarstwie. Zapoznał dzieci z maszynami, które są używane obecnie w polu. Pokazał ziarna z różnych zbóż, z których pieczony jest chleb i bułki. Dzieci z wielką ochotą zasiadały w nowoczesnym ogromnym traktorze, podziwiając jego wielkość i nowoczesność. Pani gospodyni pokazała dzieciom zwierzęta domowe , koty, psy ale również zwierzęta mieszkające w gospodarstwie, czyli kury, koguty, małe kurczęta, kaczki, świnki mieszkające w chlewiku. Malutki młody cielaczek wzbudził wśród dzieci ogromną radość, a pasące się na łące brązowe krowy i byczki wielkie zdziwienie. Dzieci obejrzały ogród, a w nim różnorodne warzywa. Z wielką ochotą i za przyzwoleniem gospodyni, zajadały ogórki, które jeszcze rosły na polu. Zobaczyły też, jak wygląda szklarnia, a w niej czerwone pomidory. W sadzie widziały różne drzewa owocowe i krzewy. Niespodzianką przygotowaną przez domowników, było ciasto „jabłecznik” z tutejszego sadu. Ciasto było wyśmienite i wszystkim bardzo smakowało. Na pożegnanie gospodarze pozwolili dzieciom zerwać z sadu po pachnącym jabłuszku.

Następne ciekawe miejsce, które odwiedziliśmy tego dnia to pałacyk Państwa Ilmestrand w Brodach. Dzieci miały okazję zwiedzić pomieszczenia, które są częściowo wyremontowane i zamieszkane przez obecnych właścicieli. Dwór chłopski, bo tak naprawdę nazywano pałac w Brodach powstał na przełomie 1690-1720 roku. W 1792 roku jego właścicielem został Hugo von Wedel, którego rodzina dziedziczyła włości aż do 1945 roku. Po pożarze w 1917 roku został on odbudowany i w takiej postaci możemy go podziwiać obecnie. Ciekawostką jest, że w 1811 roku goszczono u Wedlów cesarza Napoleona. Pałac otoczony był ogrodem w stylu angielskim. Obecnie jest on jednak w zmienionej formie, a pozostałością są tylko stare lipy, dęby oraz okazała magnolia. W miejscowym kościele znajduje się krypta ze szczątkami rodziny von Wedel. W dobrym stanie zachowały się pozostałości zabudowy folwarcznej. Kolonia Zabrodzie należała kiedyś do majątku Bród, jednak obecnie nie ma już dawnego folwarku.

Po obejrzeniu zabudowań pałacowych uczniowie klas drugich zostali ugoszczeni przez właścicieli dworku. Gospodarz pan Leif poczęstował dzieci upieczonymi szwedzkimi ciasteczkami oraz przygotowaną kiełbaską z grilla. Żeby poczęstunek przebiegał sprawnie pomagała mu oczywiście żona oraz rodzice uczniów: pani E.Samujło, K.Dziakowicz i A. Śliwczyńska. Pogoda nam dopisała i wszyscy mogli mile spędzić czas w rozległym parku. Wycieczka do Brodów była nie tylko okazją do odpoczynku i zabaw, ale także pozwoliła uczniom poznać historię najbliższego otoczenia.

E. Bieniasz i J. Machlańska


Gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Warszawie

16.10.2015 r. w Warszawie odbyła się Gala Finałowa Konkursu dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość została zorganizowana w Pałacu Kultury i Nauki w sali Marii Curii - Skłodowskiej. Wzięli w niej udział opiekunowie najlepszych szkolnych kas z całej Polski. Wśród nagrodzonych znaleźli się Ewa i Jerzy Falkowscy. Prezes banku PKO BP wręczył p. E. Falkowskiej srebrną odznakę, a p. J.Falkowskiemu złotą odznakę za pracę na rzecz edukacji ekonomicznej i upowszechnianie idei oszczędzania wśród uczniów. Sukces SKO napawa nas dumą i rozsławia naszą szkołę w kraju. Galę poprowadził dziennikarz Maciej Kurzajewski, a wśród gości honorowych był Rafał Sonik – sportowiec i zwycięzca tegorocznego rajdu DAKAR w jeździe na quadach. Podczas pobytu w Warszawie znaleźliśmy ciekawą wystawę przed Zamkiem Warszawskim. Życzymy miłej lektury.

Ewa Falkowska


"Mistrzowie Kodowania", czyli lekcje programowania w naszej szkole

Tomasz Bylewski


Ślubowanie pierwszoklasistów

Dzisiaj, 8 października 2015 r., uczniowie klas I mieli swoje święto – Ślubowanie. Przed zgromadzoną publicznością prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Podczas uroczystości przysięgali przed sztandarem szkoły być dobrymi uczniami i kolegami. Pani dyrektor pasowała pierwszaków wielkim ołówkiem włączając ich do grona uczniów naszej szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Obecni policjanci wręczyli najmłodszym odblaskowe misie. Miłym zakończeniem Ślubowania był wyjazd do Stargardu Szczecińskiego do sali zabaw. Tam najwięcej emocji wzbudził basen z tysiącem kulek. Nasi uczniowie przeciskali się przez liczne tunele, zjeżdżali ze zjeżdżalni prosto do basenu z piłkami, a także wspinali się po specjalnej ściance. Klasy pierwsze przygotowały wychowawczynie: Anita Woźniak, Teresa Karcewicz i Ewa Falkowska.

Ewa Falkowska


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016


II miejsce dla Szkoły Podstawowej - konkurs matematyczny klas III "Mały matematyk"


Podziękowanie dla ZPO w Chociwlu za udział w konkursie plastycznym


Wyróżnienie dla Wiktorii Tulej - międzyszkolny konkurs ortograficzny "Maluch 2016"


Wyróżnienie dla Julii Dziakowicz - konkurs "Bezpieczne wakacje 2016"


II miejsce dla Agnieszki Ossolińskiej - ogólnopolski i polsko-litewski konkurs plastyczny


Wyróżnienie dla Marcela Tomaszka - ogólnopolski i polsko-litewski konkurs plastyczny


I miejsce dla Agnieszki Ossolińskiej - powiatowy konkurs na komiks


Wyróżnienie dla Huberta Okoniewskiego z kl. 2B - międzynarodowy konkurs matematyczny "Kangur 2016"


Wyróżnienie dla SKO Chociwel w konkursie na blog miesiąca w kwietniu!